Asset Publisher Asset Publisher

Parki Krajobrazowe

Na terenie Nadleśnictwa Namysłów znajduje się fragment Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Park został utworzony Rozporządzeniem Wojewody Opolskiego z dnia 28 września 1999r.

Na terenie Nadleśnictwa Namysłów znajduje się fragment Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Park został utworzony Rozporządzeniem Nr P/11/99 Wojewody Opolskiego z dnia 28 września 1999 r. (Dz.U. Woj. Opol. Nr 38, poz. 255 z 1999 roku) w celu zachowania najcenniejszych obszarów leśnych i wodno-błotnych nizinnej części Opolszczyzny. Aktualny statut reguluje Rozporządzenie Nr 0151/P/19/06 Wojewody Opolskiego z dnia 8 maja 2006 r. w sprawie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia parku wynosi 52 636,50 ha, w tym na terenie Nadleśnictwa Namysłów 598,65 ha.

Powierzchnia Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wynosi 52 636,50 ha.

Wokół parku nie utworzono otuliny. Park posiada aktualny plan ochrony, zatwierdzony rozporządzeniem Wojewody Opolskiego Nr 0151/P/8/07 z dnia 19.01.2007 r.  (Dz. U. Woj. Opol. nr 4, poz. 76 z 2007 roku).

Park leży w dorzeczu Stobrawy, Budkowiczanki, Bogacicy, Brynicy i Smrotawy. Właśnie w dolinach rzek znajdują się najcenniejsze przyropdniczo fragmenty parku. Obszar parku obfituje w rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Cały obszar parku należy do dorzecza Odry.

Teren ma urozmaicony system hydrologiczny, na który składają się bogata sieć rzeczna o nizinnym charakterze, bogata sieć melioracyjna, liczne stawy, starorzecza, małe oczka wodne, torfowiska, namuliska, tereny zalewowe i inne obszary okresowo podmokłe. Lasy stanowią ok. 80% powierzchni parku i reprezentują większość zbiorowisk leśnych, charakterystycznych dla terenów nizinnych. Do szczególnie cennych gatunków stwierdzonych na terenie parku są stanowiska salwinii pływajacej Salvinia natans i kotewki orzecha wodnego Trapa natans. Faunę reprezentuje szereg gatunków owadów, płazów i gadów, ptaków i ssaków. Łącznie na terenie nadleśnictwa park zajmuje powierzchnię 598,65 ha.

Fragment Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (fot. M. Lizurej)

 

Fauna Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (fot. M. Lizurej)


Odwiedż stronę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.

Lasy Nadleśnictwa Namysłów rozlokowane są na Nizinie Dolnośląskiej, w większości na Równinie Oleśnickiej. Tereny te wchodzą w skład Śląskiej Krainy Przyrodniczo-Leśnej i Dzielnicy Wrocławskiej, w których zasięgu występują wszystkie krajowe gatunki lasotwórcze drzew – w tym jodła i buk.  Średnia lesistość tego terenu wynosi ok. 22 %.  Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.

Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.

Południowo-wschodnia granica Nadleśnictwa opiera się o rzekę Stobrawę i obejmuje północno-zachodni kraniec Borów Stobrawskich, jednego z największych kompleksów leśnych Śląska.

Dominującym gatunkiem lasotwórczym  tutejszych drzewostanów jest sosna (udział ok. 65%), drzewostany dębowe i olszowe stanowią po ok. 10% udziału, a gatunki takie jak świerk, modrzew, brzoza, buk, jesion stanowią od jednego do kilku procent.

Jednym z głównych priorytetów wielofunkcyjnej  gospodarki leśnej jest unaturalnienie powstałych schematycznie monokulturowych drzewostanów sosnowych i ich przekształcenie na lasy o składzie gatunkowym zgodnym z zajmowanymi siedliskami. Przyczyniamy się do tego prowadząc sukcesywną przebudowę drzewostanów na lasy mieszane przy użyciu nieraz bardzo skomplikowanych rębni złożonych z długim okresem odnowienia. Staramy się przy tym w maksymalnym stopniu wykorzystywać i inicjować odnowienia naturalne, w miarę potrzeby uzupełniane brakującymi gatunkami. Tak prowadzona gospodarka leśna wymaga i wiąże się z zapotrzebowaniem na dużą ilość sadzonek kilkunastu gatunków drzew, które zapewnia nam szkółka leśna Młyńskie Stawy.

Walorem tutejszej gospodarki leśnej od wielu lat jest również zachowanie odpowiedniej bazy biocenotycznej  poprzez zakładanie i utrzymanie tzw. kojców biocenotycznych i kształtowanie bogatych w liczne gatunki drzew i krzewów biocenotycznych granic polno-leśnych.

Równocześnie z przebudową monokultur sosnowych realizowany jest program gospodarki selekcyjnej „Zachowania Leśnych Zasobów Genowych", których celem jest rozpowszechnianie miejscowych ekotypów drzew uznanych za szczególnie cenne. W celu zachowania ich nasion, wytypowano i wyłączono z użytkowania rębnego najdorodniejsze drzewostany tworząc z nich wyłączone drzewostany nasienne (WDN). Są to: 140-letni drzewostan jodłowy oraz dwa drzewostany dęba bezszypułkowego.

Dla ochrony najnaturalniejszych fragmentów leśnych ekosystemów utworzono trzy rezerwaty przyrody:

- „Komorzno" o pow. 3,85 ha

- „Krzywiczyny" o pow. 20,01 ha

- "Żaba" o pow. 23,87 ha

Oprócz tego dla zachowania i ochrony najcenniejszych fragmentów tutejszych ekosystemów uznano 22 pomniki przyrody, szczególne fragmenty ekosystemów wilgotnych i bagiennych objęto ochroną jako użytki ekologiczne ("Bagno Młynki" i  "Młyńskie Stawy"), do których podobną rolę pełnią liczne, usytuowane wśród lasów lub ich pobliżu stawy rybne, będące siedliskiem setek gatunków roślin i zwierząt.

Orzeł bielik (Fot. K. Żyśko)

Niezależnie od obiektów chronionych cały las jest miejscem życia i bytowania właściwych lokalnie gatunków roślin i zwierząt, niejednokrotnie rzadkich i chronionych.

Wawrzynek wilczełyko (Fot. K. Żyśko)

Częścią tutejszych ekosystemów leśnych jest również zwierzyna łowna, głownie dziki, sarny, jelenie.

Wędrując leśnymi traktami, ścieżkami wśród pól i przez okoliczne miejscowości napotkamy liczne pamiątki historii w tym min: zabytkowe kościoły, zamki, pałace, grodziska i stanowiska archeologiczne podnoszące atrakcyjność wędrówek i świadczące o kulturowym bogactwie tego terenu.