Wydawca treści Wydawca treści

POŁOŻENIE

Nadleśnictwo Namysłów podlega RDLP w Katowicach. Jest położone w północno - zachodniej części województwa opolskiego. Według regionalizacji przyrodniczo - leśnej lasy Nadleśnictwa Namysłów znajdują się w Krainie V Śląskiej dzielnicy drugiej - Wrocławskiej, mezoregionie Równin Oleśnickich. Nadleśnictwo działa na powierzchni 812 km2Nadleśnictwo Namysłów działa na powierzchni 812 km2.

Nadleśnictwo Namysłów położone jest na terenie województwa opolskiego, powiatu namysłowskiego i kluczborskiego w obrębie sześciu gmin: Namysłów, Świerczów, Wilków, Domaszowice, częściowo Wołczyn, oraz w niewielkiej części województwa dolnośląskiego, powiatu oleśnickiego -gmina Dziadowa Kłoda.
Nadleśnictwo w obecnych granicach z obrębami Wołczyn i Namysłów powstało etapami z trzech Nadleśnictw: Namysłów, Gręboszyce i Wołczyn. W 1972 r. połączono Nadleśnictwa Namysłów i Gręboszyce tworząc Nadleśnictwo Namysłów, a obręb Wołczyn przyłączono w 1973 r. Dawne nadleśnictwa tworzyły osobne obręby. W 1978 roku połączono w jeden obręb: Gręboszyce i Wołczyn utrzymując nazwę obrębu Wołczyn. Od 2021 roku Nadlesnictwo Namysłów nie jest podzielone na 2 obreby - jest jeden obręb Namysłów.
Cofający się ostatni lodowiec skandynawski pozostawił głębokie pokłady piasków, żwirów, kamieni i glin na których powstała rozległa równina, z niewielkimi wzniesieniami morenowymi w południowo - wschodniej części Nadleśnictwa oraz lokalnymi pobagiennymi obniżeniami. Najlepsze gleby występują w leśnictwach: Polkowskie, Gola, Niwki, Gręboszów, Komorzno. Gleby Nadleśnictwa są glebami "sprawnymi" i pozwalają na tworzenie drzewostanów z dużą domieszką gatunków liściastych bardziej odpornych na negatywne oddziaływanie ze strony przyrody ożywionej i nieożywionej.
Klimat jest w miarę łagodny zdominowany przez wpływy klimatu atlantyckiego z okresowymi wpływami klimatu kontynentalnego. Średnia temperatura w roku wynosi 9,0oC, a ilość opadów rocznych w granicach 548 mm i jest niższa o 102 mm od średniej z lat wcześniejszych. Drastycznie niskie opady odnotowano na przestrzeni lat 1989-1993 kiedy to ich średnia wyniosła 470 mm. Skrajnie mało opadów wystąpiło w roku 1989 - 374 mm.
Większość lasów położona jest na terenie równinnym (Równina Oleśnicka) z lokalnymi wzniesieniami i obniżeniami. Wysokość nad poziom morza waha się od 141 m do 205 m.

Usytuowanie Nadleśnictwa Namysłów na tle Interaktywnej mapy RDLP w Katowicach możesz sprawdzić tutaj.

 


 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

ŁOWIECTWO

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta.

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

 

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Sarny (Fot. K. Żyśko)

Szacuje się, że na terenie Nadleśnictwa Namysłów żyje ok. 540 os. jeleni,  40 os. danieli,  2730 os. saren, 1150 os. dzików.

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa Namysłów działa  9 kół łowieckich:

·         Koło Łowieckie nr 14 „Dzik" z siedzibą w Pokoju,

·         Koło Łowieckie nr 7 „Glon" z siedzibą w Brzegu,

·         Koło Łowieckie nr 2 „Bór" z siedzibą w Namysłowie,

·         Koło Łowieckie nr 2 „Leśnik" z siedzibą w Kluczborku,

·         Koło Łowieckie nr 12 „Ryś" z siedzibą w Opolu,

·         Koło Łowieckie nr 3 „Łoś" z siedzibą w Namysłowie,

·         Koło Łowieckie nr 1 „Bażant z siedzibą w Namysłowie,

·         Koło Łowieckie nr 5 „Świt" w Wołczynie,

·         Koło Łowieckie nr 4 „Dzik" z siedzibą w Namysłowie.

dzierżawiących 15 obwodów łowieckich.

 

Na terenie Nadleśnictwa Namysłów zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 540 os., danieli 40 os., saren 2730 os., a dzików 1150 os. Okresowo pojawiają się łosie. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę i bobra.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa reprezentowana jest przez lisy, jenoty, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.