Wydawca treści
POŁOŻENIE
Nadleśnictwo Namysłów podlega RDLP w Katowicach. Jest położone w północno - zachodniej części województwa opolskiego. Według regionalizacji przyrodniczo - leśnej lasy Nadleśnictwa Namysłów znajdują się w Krainie V Śląskiej dzielnicy drugiej - Wrocławskiej, mezoregionie Równin Oleśnickich. Nadleśnictwo działa na powierzchni 812 km2Nadleśnictwo Namysłów działa na powierzchni 812 km2.
Nadleśnictwo Namysłów położone jest na terenie województwa opolskiego, powiatu namysłowskiego i kluczborskiego w obrębie sześciu gmin: Namysłów, Świerczów, Wilków, Domaszowice, częściowo Wołczyn, oraz w niewielkiej części województwa dolnośląskiego, powiatu oleśnickiego -gmina Dziadowa Kłoda.
Nadleśnictwo w obecnych granicach z obrębami Wołczyn i Namysłów powstało etapami z trzech Nadleśnictw: Namysłów, Gręboszyce i Wołczyn. W 1972 r. połączono Nadleśnictwa Namysłów i Gręboszyce tworząc Nadleśnictwo Namysłów, a obręb Wołczyn przyłączono w 1973 r. Dawne nadleśnictwa tworzyły osobne obręby. W 1978 roku połączono w jeden obręb: Gręboszyce i Wołczyn utrzymując nazwę obrębu Wołczyn. Od 2021 roku Nadlesnictwo Namysłów nie jest podzielone na 2 obreby - jest jeden obręb Namysłów.
Cofający się ostatni lodowiec skandynawski pozostawił głębokie pokłady piasków, żwirów, kamieni i glin na których powstała rozległa równina, z niewielkimi wzniesieniami morenowymi w południowo - wschodniej części Nadleśnictwa oraz lokalnymi pobagiennymi obniżeniami. Najlepsze gleby występują w leśnictwach: Polkowskie, Gola, Niwki, Gręboszów, Komorzno. Gleby Nadleśnictwa są glebami "sprawnymi" i pozwalają na tworzenie drzewostanów z dużą domieszką gatunków liściastych bardziej odpornych na negatywne oddziaływanie ze strony przyrody ożywionej i nieożywionej.
Klimat jest w miarę łagodny zdominowany przez wpływy klimatu atlantyckiego z okresowymi wpływami klimatu kontynentalnego. Średnia temperatura w roku wynosi 9,0oC, a ilość opadów rocznych w granicach 548 mm i jest niższa o 102 mm od średniej z lat wcześniejszych. Drastycznie niskie opady odnotowano na przestrzeni lat 1989-1993 kiedy to ich średnia wyniosła 470 mm. Skrajnie mało opadów wystąpiło w roku 1989 - 374 mm.
Większość lasów położona jest na terenie równinnym (Równina Oleśnicka) z lokalnymi wzniesieniami i obniżeniami. Wysokość nad poziom morza waha się od 141 m do 205 m.
Usytuowanie Nadleśnictwa Namysłów na tle Interaktywnej mapy RDLP w Katowicach możesz sprawdzić tutaj.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.
Lasy Nadleśnictwa Namysłów rozlokowane są na Nizinie Dolnośląskiej, w większości na Równinie Oleśnickiej. Tereny te wchodzą w skład Śląskiej Krainy Przyrodniczo-Leśnej i Dzielnicy Wrocławskiej, w których zasięgu występują wszystkie krajowe gatunki lasotwórcze drzew – w tym jodła i buk. Średnia lesistość tego terenu wynosi ok. 22 %. Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.
Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.
Południowo-wschodnia granica Nadleśnictwa opiera się o rzekę Stobrawę i obejmuje północno-zachodni kraniec Borów Stobrawskich, jednego z największych kompleksów leśnych Śląska.
Dominującym gatunkiem lasotwórczym tutejszych drzewostanów jest sosna (udział ok. 65%), drzewostany dębowe i olszowe stanowią po ok. 10% udziału, a gatunki takie jak świerk, modrzew, brzoza, buk, jesion stanowią od jednego do kilku procent.
Jednym z głównych priorytetów wielofunkcyjnej gospodarki leśnej jest unaturalnienie powstałych schematycznie monokulturowych drzewostanów sosnowych i ich przekształcenie na lasy o składzie gatunkowym zgodnym z zajmowanymi siedliskami. Przyczyniamy się do tego prowadząc sukcesywną przebudowę drzewostanów na lasy mieszane przy użyciu nieraz bardzo skomplikowanych rębni złożonych z długim okresem odnowienia. Staramy się przy tym w maksymalnym stopniu wykorzystywać i inicjować odnowienia naturalne, w miarę potrzeby uzupełniane brakującymi gatunkami. Tak prowadzona gospodarka leśna wymaga i wiąże się z zapotrzebowaniem na dużą ilość sadzonek kilkunastu gatunków drzew, które zapewnia nam szkółka leśna Młyńskie Stawy.
Walorem tutejszej gospodarki leśnej od wielu lat jest również zachowanie odpowiedniej bazy biocenotycznej poprzez zakładanie i utrzymanie tzw. kojców biocenotycznych i kształtowanie bogatych w liczne gatunki drzew i krzewów biocenotycznych granic polno-leśnych.
Równocześnie z przebudową monokultur sosnowych realizowany jest program gospodarki selekcyjnej „Zachowania Leśnych Zasobów Genowych", których celem jest rozpowszechnianie miejscowych ekotypów drzew uznanych za szczególnie cenne. W celu zachowania ich nasion, wytypowano i wyłączono z użytkowania rębnego najdorodniejsze drzewostany tworząc z nich wyłączone drzewostany nasienne (WDN). Są to: 140-letni drzewostan jodłowy oraz dwa drzewostany dęba bezszypułkowego.
Dla ochrony najnaturalniejszych fragmentów leśnych ekosystemów utworzono trzy rezerwaty przyrody:
- „Komorzno" o pow. 3,85 ha
- „Krzywiczyny" o pow. 20,01 ha
- "Żaba" o pow. 23,87 ha
Oprócz tego dla zachowania i ochrony najcenniejszych fragmentów tutejszych ekosystemów uznano 22 pomniki przyrody, szczególne fragmenty ekosystemów wilgotnych i bagiennych objęto ochroną jako użytki ekologiczne ("Bagno Młynki" i "Młyńskie Stawy"), do których podobną rolę pełnią liczne, usytuowane wśród lasów lub ich pobliżu stawy rybne, będące siedliskiem setek gatunków roślin i zwierząt.
Orzeł bielik (Fot. K. Żyśko)
Niezależnie od obiektów chronionych cały las jest miejscem życia i bytowania właściwych lokalnie gatunków roślin i zwierząt, niejednokrotnie rzadkich i chronionych.
Wawrzynek wilczełyko (Fot. K. Żyśko)
Częścią tutejszych ekosystemów leśnych jest również zwierzyna łowna, głownie dziki, sarny, jelenie.
Wędrując leśnymi traktami, ścieżkami wśród pól i przez okoliczne miejscowości napotkamy liczne pamiątki historii w tym min: zabytkowe kościoły, zamki, pałace, grodziska i stanowiska archeologiczne podnoszące atrakcyjność wędrówek i świadczące o kulturowym bogactwie tego terenu.