Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Na terenie nadleśnictwa znajdują się dwa użytki ekologiczne: " Młyńskie Stawy" i "Bagno Młynki".

- "Młyńskie Stawy" stanowią otoczone lasami dawne ogroblowane łąki w dolinie Potoku Biestrzykowickiego, zalewane wiosną woda, która stopniowo wysycha. Teren ten jest szczególnie atrakcyjny dla ptactwa. Ustanowiony na podstawie Rozporządzenia Nr P/2/97 Wojewody Opolskiego z 03.02.1997 r. w sprawie wprowadzenia indywidualnej ochrony przyrody. Aktualny stan reguluje Rozporządzenie Nr 0151/P/9/2023 Wojewody Opolskiego z 08.12.2023 r. w sprawie uznania za użytki ekologiczne. Powierzchnia wynosi 5,83 ha.

Młyńskie Stawy (Fot. P. Bak)

Młyńskie Stawy (Fot. P. Bak)

Młyńskie Stawy (Fot. P. Bak)

- "Bagno Młynki" stanowią dawne łaki, zabagnione na skutek wieloletniego nie użytkowania i zaniechania konserwacji urządzeń melioracyjnych. Na terenie użytku znajduje się kilka oczek wodnych. Cała powierzchnia otoczona jest lasami. Ustanowiony na podstawie Rozporządzenia Nr P/2/97 Wojewody Opolskiego z 03.02.1997 r. w sprawie wprowadzenia indywidualnej ochrony przyrody. Aktualny stan reguluje Rozporządzenie Nr 0151/P/9/2023 Wojewody Opolskiego z 08.12.2023 r. w sprawie uznania za użytki ekologiczne. Powierzchnia wynosi 19,09 ha.

 

Bagno Młynki (fot. M. Lizurej)

 

Bagno Młynki (fot. M. Lizurej)

Padalec (Fot. P. Bak)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.

Lasy Nadleśnictwa Namysłów rozlokowane są na Nizinie Dolnośląskiej, w większości na Równinie Oleśnickiej. Tereny te wchodzą w skład Śląskiej Krainy Przyrodniczo-Leśnej i Dzielnicy Wrocławskiej, w których zasięgu występują wszystkie krajowe gatunki lasotwórcze drzew – w tym jodła i buk.  Średnia lesistość tego terenu wynosi ok. 22 %.  Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.

Nadleśnictwo Namysłów gospodaruje na blisko 17 tys. ha powierzchni leśnej i podzielone jest na 13 leśnictw w tym jedną szkółkę leśną o pow. 9,33 ha.

Południowo-wschodnia granica Nadleśnictwa opiera się o rzekę Stobrawę i obejmuje północno-zachodni kraniec Borów Stobrawskich, jednego z największych kompleksów leśnych Śląska.

Dominującym gatunkiem lasotwórczym  tutejszych drzewostanów jest sosna (udział ok. 65%), drzewostany dębowe i olszowe stanowią po ok. 10% udziału, a gatunki takie jak świerk, modrzew, brzoza, buk, jesion stanowią od jednego do kilku procent.

Jednym z głównych priorytetów wielofunkcyjnej  gospodarki leśnej jest unaturalnienie powstałych schematycznie monokulturowych drzewostanów sosnowych i ich przekształcenie na lasy o składzie gatunkowym zgodnym z zajmowanymi siedliskami. Przyczyniamy się do tego prowadząc sukcesywną przebudowę drzewostanów na lasy mieszane przy użyciu nieraz bardzo skomplikowanych rębni złożonych z długim okresem odnowienia. Staramy się przy tym w maksymalnym stopniu wykorzystywać i inicjować odnowienia naturalne, w miarę potrzeby uzupełniane brakującymi gatunkami. Tak prowadzona gospodarka leśna wymaga i wiąże się z zapotrzebowaniem na dużą ilość sadzonek kilkunastu gatunków drzew, które zapewnia nam szkółka leśna Młyńskie Stawy.

Walorem tutejszej gospodarki leśnej od wielu lat jest również zachowanie odpowiedniej bazy biocenotycznej  poprzez zakładanie i utrzymanie tzw. kojców biocenotycznych i kształtowanie bogatych w liczne gatunki drzew i krzewów biocenotycznych granic polno-leśnych.

Równocześnie z przebudową monokultur sosnowych realizowany jest program gospodarki selekcyjnej „Zachowania Leśnych Zasobów Genowych", których celem jest rozpowszechnianie miejscowych ekotypów drzew uznanych za szczególnie cenne. W celu zachowania ich nasion, wytypowano i wyłączono z użytkowania rębnego najdorodniejsze drzewostany tworząc z nich wyłączone drzewostany nasienne (WDN). Są to: 140-letni drzewostan jodłowy oraz dwa drzewostany dęba bezszypułkowego.

Dla ochrony najnaturalniejszych fragmentów leśnych ekosystemów utworzono trzy rezerwaty przyrody:

- „Komorzno" o pow. 3,85 ha

- „Krzywiczyny" o pow. 20,01 ha

- "Żaba" o pow. 23,87 ha

Oprócz tego dla zachowania i ochrony najcenniejszych fragmentów tutejszych ekosystemów uznano 22 pomniki przyrody, szczególne fragmenty ekosystemów wilgotnych i bagiennych objęto ochroną jako użytki ekologiczne ("Bagno Młynki" i  "Młyńskie Stawy"), do których podobną rolę pełnią liczne, usytuowane wśród lasów lub ich pobliżu stawy rybne, będące siedliskiem setek gatunków roślin i zwierząt.

Orzeł bielik (Fot. K. Żyśko)

Niezależnie od obiektów chronionych cały las jest miejscem życia i bytowania właściwych lokalnie gatunków roślin i zwierząt, niejednokrotnie rzadkich i chronionych.

Wawrzynek wilczełyko (Fot. K. Żyśko)

Częścią tutejszych ekosystemów leśnych jest również zwierzyna łowna, głownie dziki, sarny, jelenie.

Wędrując leśnymi traktami, ścieżkami wśród pól i przez okoliczne miejscowości napotkamy liczne pamiątki historii w tym min: zabytkowe kościoły, zamki, pałace, grodziska i stanowiska archeologiczne podnoszące atrakcyjność wędrówek i świadczące o kulturowym bogactwie tego terenu.